Haber

Yeni Zelanda’da İşçi Partisi’nin yeni lideri Hipkins, başbakanlık koltuğuna oturdu.

Yeni Zelanda’da İşçi Partisi’nin yeni lideri Chris Hipkins, başbakanlık yemini etti.

Jacinda Ardern’in Okyanusya ülkesi Yeni Zelanda’daki görevinden istifa edeceğini açıklamasının ardından yeni başbakan belli oldu.

Ada ülkesinde İşçi Partisi genel başkanlığına seçilen 44 yaşındaki Chris Hipkins için başkent Wellington’da yemin töreni düzenlendi.

Yeni Zelanda Genel Valisi Dame Cindy Kiro’nun ev sahipliğinde düzenlenen törenle Hipkins, ülkenin yeni başbakanı olarak yemin etti.

Törende Hipkins, İç Güvenlik ve İstihbarat Departmanını da devraldı.

Seçim ekimde

Yeni Başbakan Chris Hipkins törende yaptığı konuşmada, “Bu, hayatımın en büyük ayrıcalığı ve sorumluluğu. Önümüzdeki zorluklar beni heyecanlandırıyor.”

Hipkins, dünya çapında bir “enflasyon salgını” olarak tanımladığı dönemde “geçim sorunlarına” ve orta ve düşük gelirli Yeni Zelandalılara odaklanma sözü verdi.

Carmel Sepuloni, Başbakan Yardımcılığına atandı. Ülkede 14 Ekim’de genel seçimler yapılacak.

Sadece bir aday girdi

Hipkins, yeni görevine kadar Temsilciler Meclisi’nin lideri ve Eğitim, Polis ve Kamu Hizmeti Sekreteri olarak görev yaptı.

Kovid-19 Politikalarından Sorumlu Bakanlık görevini de üstlenen Hipkins, kriz yönetimi konusunda kamuoyunda ses getirdi.

İşçi Partisi liderlik seçimlerinde tek aday olan Hipkins, Ardern’in yerine başbakan olarak kabul edildi.

“Görevini yap yeter”

Görev süresi 2017-23 olan Ardern, 19 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “6 zor yıl” boyunca elinde tuttuğu başbakanlıktan istifa edeceğini söyledi.

42 yaşındaki Ardern, ülkede 14 Ekim’de yapılacak genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğini bırakacağını belirtmişti.

Ardern, “Artık bu işin hakkını verecek kadar iyi olmadığımı biliyorum. “Devam edersem, Yeni Zelanda’yı harcamış olurum.” dedim.

Ardern, Ekim 2017’de 37 yaşında başbakan seçildiğinde “dünyanın en genç kadın başbakanı” oldu.

5 milyondan fazla nüfusa sahip bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda, Pasifik Okyanusu’nun güneybatı bölgesinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu