Haber

Van-İran sınırında beton duvar çalışmaları devam ediyor

Kaçak kaçak geçişlerin önlenmesi amacıyla Van-İran sınır hattında yapılması planlanan 295 kilometrelik beton duvarın 140 kilometresi 2 yıl önce tamamlanırken, Başkale-İran sınır sınırında da çalışmalar sürüyor. Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik, çalışmaların yürütüldüğü bölgede incelemelerde bulundu.

İran sınırındaki Van’ın Çaldıran ilçesinde başlayan, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi ve Hakkari’nin Yüksekova ilçesine kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları devam ediyor. Kaçak geçişlerin önlenmesi amacıyla 2021 yılında Van-İran sınır hattının 295 kilometrelik kısmı, Çaldıran ve Özalp ilçeleri sonundaki 180 kilometrelik beton duvarın ise 140 kilometrelik kısmı tamamlandı. Geriye kalan 40 kilometrelik duvar inşaatı çalışmaları ise devam ediyor.

BÖLGE DE MAYINLARDAN TEMİZLENDİ

Başkale-İran sınırındaki 125 kilometre uzunluğundaki duvarda çalışmalar sürüyor. 4 metre yüksekliğindeki duvarlar 3 metre dikenli tellerle kaplanırken, diğer tarafta hendekler kazılıyor. Yolların ve kulelerin de inşa edildiği bölgede çalışmalar yüzlerce işçi ve iş makinesiyle sürüyor. Güvenlik duvarı çalışmalarının olduğu yerlerde yapılan taramalarla bölge mayınlardan temizleniyor. Öte yandan Özel Hareket polisi de bölgede önlem alıyor. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Çelik, İran’ın Başkale ucundaki Sultançayır ve Güllük bölgelerinde devam eden duvar yapım çalışmalarını inceledi. Sınır hattında alınan tedbirler ve duvar inşaatı hakkında şirket yetkililerinden bilgi alan Çelik, “Başta terörle mücadele ve terörle mücadele olmak üzere sınır güvenliğimizin her santimetrekaresinden sorumlu olan kahramanlarımızla gurur duyuyoruz. Düzensiz göç. Allah ayağınıza taş değdirmesin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu