Haber

Ukrayna’da operasyonun başlamasından bu yana ilk yüz yüze görüşme: Lavrov ve Blinken doğrudan görüştü

Rusya ile ABD arasındaki gerilimin tırmandığı bir dönemde Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Lavrov ve Blinken sürpriz bir şekilde bir araya geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Blinken, Lavrov ile temasa geçmek istedi. Lavrov, G20’nin ikinci oturumunda sohbet etti. Müzakere, toplantı vb. olmadı.”söz konusu.

‘Yaklaşık 10 dakika sürdü’

Bu arada ismi açıklanmayan bir kaynağa dayandıran Associated Press (AP), Lavrov ile Blinken arasındaki görüşmenin yaklaşık 10 dakika sürdüğünü bildirdi.

Blinken’in üç meselesine atıfta bulunan Associated Press’e göre, ABD’li bakan Ukrayna’ya desteğin devam edeceğini söyledi, Rusya’yı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nı (START) askıya almasını yeniden gözden geçirmeye çağırdı ve Rusya’yı casusluktan yönetti. giyen ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest bırakılmasını talep etti.

Özel askeri operasyonların başlangıcından bu yana ilk yüz yüze temas

Lavrov ve Blinken arasındaki bu kısa görüşme, ikilinin Rusya’nın özel askeri harekatı başladıktan sonra yaptığı ilk yüz yüze görüşme oldu. İki bakan, uzun bir aradan sonra ilk kez Temmuz 2022’de telefon görüşmesi yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu