Haber

ABD’de beyin yiyen amip bir kişinin ölümüne yol açtı! Yetkililer halkı musluk suyuna karşı uyardı

Dün hayatını kaybeden kişinin 23 Şubat’ta hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Eyaletin güneybatısındaki Charlotte’ta meydana gelen olayın ardından sağlık yetkilileri, şahsın musluk suyuyla sinüslerini temizlerken büyük ihtimalle amip kaptığını söyledi.

AMOTE BURUNDAN BEYİNE İLETİLİR

Amip Naegleria fowleri beyne burundan girer. Yetkililer, amip suyu içmenin herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını söylüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, bu tür amiple enfekte olmuş bir kişinin hayatta kalma olasılığı son derece düşüktür. Eyaletin sağlık yetkililerinden Jae Williams, amipin suya nasıl girdiğinin araştırıldığını açıkladı.

AĞIZA ALINDIĞINDA MİDE ASİTLERİNİ YOK EDER

Bu amip türü çoğunlukla ılık tatlı su kaynaklarında, yüzme havuzlarında ve göllerde bulunur. Bu tek hücreli canlı insan vücuduna burundan girdiğinde ölüme neden olurken ağızdan alındığında mide asitleri amipleri yok eder.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Amip bulaşmış bireylerde amipli meningoensefalit (beyin ve zarların iltihaplanması) adı verilen bir hastalık ortaya çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ortalama üç kişi bu nedenle ölüyor. Semptomlar baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, kusma, yön duygusu kaybı, boyun ağrısı, stabilite kaybı, halüsinasyonlar ve nöbetleri içerir.

HASTALARDAN DÖRDÜ HAYATTA KALDI

ABD verilerine göre 1962-2001 ortasında hastalığa yakalanan 154 kişiden sadece dördü hayatta kaldı.

“MUŞLUK SUYUYLA TEMİZLEMEYİN” DAVETİ YAPILDI

Yetkililer beni halka sinüsleri doğrudan musluk suyuyla temizlemeye davet ettiler. Bunun yerine, arıtılmış su veya kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesine izin verilen su kullanmaları tavsiye edildi. Bu işlem sudaki bakterileri öldürür.

haberbirecik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu