Ekonomi

Lübnan ve Suudi Arabistan ortak projeler için iletişim kanalları kuracak

BEYRUT, 14 Haziran (Xinhua) — Süreksiz Lübnan hükümeti ekonomiBakan Selam, ülkesinin altyapı, petrol ve gaz da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ortak projeleri kolaylaştırmak amacıyla Suudi bakanlıklarla bağlantı kanalları kuracağını söyledi.

Selam’ın konuşmaları, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khaled Al Falih ile Salı günü Beyrut’ta iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini artırmanın yollarının görüşüldüğü görüşmede gerçekleşti.

Lübnanlı bakan, iki tarafın “ortak ön programlarda” işbirliği yapma konusunda mutabık kaldığını belirterek, bakanlığının ülkesinin altyapı, petrol ve doğal gaz yatırım fırsatları hakkında kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Selam ayrıca Lübnan’ın Suudi tarafıyla işbirliği içinde denizcilik tesisleri, havaalanları, demiryolları, yenilenebilir enerji gibi yeni hayati sektörlere açılmak istediğini söyledi.

Al Falih ise Suudi Arabistan’ın Lübnan’ın hızlı toparlanma ve refah potansiyeline sahip olduğuna güvendiğini belirterek, ülkesinin Lübnan’ın ekonomik kalkınmasını desteklemeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Görüşme, Lübnan ile Suudi Arabistan arasındaki buzların erimeye başladığı bir dönemde gerçekleşti. Ekim 2021’de, eski Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’deki iç savaşa karışmasını eleştirdikten sonra, Suudi Arabistan ülkeden tüm ithalatı yasakladı ve Beyrut büyükelçisini geri çağırdı.

Lübnan ve Suudi Arabistan ekonomi bakanları, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari etkileşimi artırmak için geçen ay anlaşmaya vardı. Anlaşma, iki ülke arasındaki bağların yeniden kurulması yönünde olumlu bir adım olarak görülüyor.

habercaykara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu