Ekonomi

Jefferies Aşırı Tahminler Nedeniyle Roku’da Dikkatli Olunmasını Öneriyor

Perşembe günü Jefferies, Roku (ROKU) analizini yeniden başlatarak şirkete Underperform notu verdi ve her bir hisse için 50 $ hedef fiyat belirledi. Yatırım şirketi, 2024’ün ikinci yarısında ve 2025’te Roku’nun finansal sonuçlarını olumsuz etkileyebilecek çeşitli faktörlere dikkat çekerek Roku’ya temkinli bir bakış açısı getirdi.

Jefferies, yılın ikinci yarısında yayın hizmetlerinin fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Roku’nun yıldan yıla karşılaştırmalarda karşılaşacağı zorluklara dikkat çekti. Şirket ayrıca Amazon Prime Video gibi pazardaki yeni katılımcıların artan rekabetinin Roku’nun pazardaki payını ve genişleme potansiyelini azaltabileceğinden bahsetti.

Jefferies analistleri, “2024 yılı için gelir tahminleri, özellikle Roku’nun Platform gelirinin Akış Hizmetleri Dağıtım segmentinde yılın ikinci yarısındaki zorlu karşılaştırmayı içermediği için aşırı iyimser olabilir” diye yazdı.

Şirket ayrıca, Roku’nun gelir kaynaklarını etkilemesi beklenen Medya ve Eğlence sektöründeki reklam harcamalarındaki sürekli düşüşten de bahsetti. Jefferies analistleri, bu unsurların ortalama piyasa tahminlerinden daha kötümser bir tahmine yol açtığına ve 2024 ve 2025 mali yılları için gelir beklentilerinin piyasa analistlerinin tahminlerinden sırasıyla %1 ve %4 daha düşük olduğuna inanıyor.

Roku’nun 2025 mali yılı için öngörülen brüt kârının 3,1 katı olan mevcut hisse fiyatı, büyüme oranları için yapılan ayarlamalardan sonra, sektöründeki benzer şirketlere kıyasla fiyatta mütevazı bir düşüşe işaret ediyor. Bununla birlikte Jefferies analistleri, şirketin finansal projeksiyonlarında aşağı yönlü ayarlamalar yapılması olasılığı nedeniyle hisse fiyatının yükselmesi için sınırlı fırsatlar öngörüyor.

50 dolarlık hedef fiyat, indirgenmiş nakit akışı (DCF) hesaplamasından elde ediliyor ve 2025 mali yılı için öngörülen brüt kârın yaklaşık üç katına karşılık geliyor. Bu fiyat değerlendirmesi, yatırım şirketinin yoğun rekabet ve gelişen sektör koşulları karşısında Roku’nun karlılığı ve pazardaki konumuna ilişkin kısıtlı beklentilerini yansıtıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu