Haber

Fırat Yılmaz Çakıroğlu davasının ikinci sanığına müebbet hapis

2015 yılında Ege Üniversitesi’ndeki olaylarda yaşamını yitiren Fırat Yılmaz Çakıroğlu hakkında açılan davada Nurullah Semo, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “örgüt üyeliği” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karar, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozularak, “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma” hatasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi. Çakıroğlu ailesinin avukatları, Cihat Babatonguz’un olay sırasında Nurullah Semo ile birlikte olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Avukatların talebini haklı bulan İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Babatonguz hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından Babatonguz hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan iddianame hazırlandı.

SAVCI GÖRÜŞÜNÜ TEKRAR ETTİ

İzmir 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın bugün görülen duruşmasında Çakıroğlu’nun annesi Hasret Fazilet ve babası Fuat Uzman Çakıroğlu ile İzmir İdeal Ocakları Lideri Soner Erkan Yıldız, Çakıroğlu’nun arkadaşları ve avukatları salonda hazır bulunurken, tutuksuz sanık Cihat Babatonguz SEGBİS üzerinden katıldı.

Mahkeme heyeti, gizli tanık Bulutoğlu’na ulaşılamadığı için meçhul tanığı dinlemeyi reddederken, davayı yürüten savcı önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarladı.

ÖMÜR BOYU HAPİS

Görgü tanıklarının kendisini olay yerinde görmediklerini söylediğini kaydeden tutuklu sanık Cihat Babatonguz, “O kafede onlarca kişi vardı, bir tek ben yargılanıyorum. Fırat’ı bilmem, Nurullah’ı orada gördüm. Ayvalık’ta yaşıyorum. İstesem yarım saat içinde Yunanistan’ın Midilli adasına kaçabilirim ama gitmiyorum.”

Karar öncesi son sözü sorulan sanık beraatini istedi.

Mahkeme, Babatonguz’un “devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürme” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet ve “katılmak” suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. silahlı terör örgütü faaliyeti çerçevesinde cinayet”. (HABER MERKEZİ)

haber-kesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu