Yaşam

Bir zamanlar Avrupa’da gökten binlerce tavuk kafası yağıyordu: Sebebini 40 yıl düşünseniz bile aklınıza gelmez!

isviçreye Binlerce tavuğun kafasının yağmalanmasının arkasında ne yatıyor?Ne kadar düşünürseniz düşünün, bu ilginç hikayeyi iddia etmek neredeyse imkansız!

Öğrendikten sonra gel “Bu çok mantıklı!”Söyleyeceğiniz bu büyük gizemBirlikte çözelim.

O dönemde Avrupa’nın halletmesi gereken pek çok sorunu vardı.

Bir zamanlar Avrupa’da yaşananlar sadece savaşlar değildi. Ayrıca kuduz salgını da patlak verdi. Hastalık, kızıl tilkiler tarafından taşındı evcil hayvanlara da sıçramıştı. Tabii oradan insanlara da bulaşıyordu ve aşı yapılmadığı takdirde ölüm kaçınılmazdı.

1967’de kuduz İsviçre’yi vurduğunda birçok test denendi, ancak neredeyse hepsi başarısız oldu. Yetkililer tilkileri vurmak veya zehirlemek üzere acımasız yöntemler kullanmıştı. Ayrıca onları toplamaya, aşılatmaya ve daha sonra tekrar doğaya salmaya çalıştılar ancak bu sürecin maliyetini karşılayamadılar.

Şırınga tuzaklarında çare aradılar.

Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir fikir ortaya atıldı: “Vac-Trap”. Aşı tuzakları yere yerleştirildi ve hayvan üzerlerine bastığında gizli bir şırıngası varYay sistemi devreye alındı.

Bu yöntem biraz işe yarasa da başa çıkmak için tamamen yetersizdi.Üstelik doğaseverler yürürken yanlışlıkla bu iğnelere basıyordu.

Başka bir fikir devreye girdi: aşı içeren yemler.

Yumurta, köpek bisküvisi, süt mısır unu, sosis… Hepsini aşılayıp tilkilere yedirmeye çalıştılar ama hayvanlar onları çok sevdi. daha sonra yemek Bunu gizliyorlardı. Dolayısıyla aşı zamanla etkinliğini kaybediyordu.

Midjourney ile yapılmıştır.

Bilim adamlarının bu fikri nasıl ortaya attıklarını bilmiyoruz ama etkili bir sistem bulmuşlar. Ve bunlar tavuk kafalarıydı. Yakında İsviçre ormanlarına Tavuk kafaları yağmur yağmaya başladı.Helikopterlerden tavuk kafaları atıldı, binlerce tavuk kafasından güvenlik duvarları yapıldı.

Kuduz bu formda kontrol altına alındı.

En az 50.000 tavuk kafası kullanıldı Bu rota sayesinde İsviçre kuduzdan kurtuldu. Daha sonra Almanya’da kuduza karşı çok daha uygun yemler üretilip kullanılmaya başlandı.

Kaynaklar: The Fact Source, The Atlantic

mackaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu