Haber

Yozgat’ta Silolar Doluyken 270 Bin Ton Tahıl Açık Alanda Depolandı

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Toprak Mahsulleri’nin siloları dolduğunda kiralanan açık alanlarda 270 bin ton tahıl depolanıyordu. Yozgat TMO Baş Müdürü Hasan Öztürk, çiftçi teslim ettiği sürece hububat alımlarının devam edeceğini söyledi.

Türkiye Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat’ta hasadın tamamlanmasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından il genelinde 32 noktada hububat alımları devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 800 bin tahıl alınan Yozgat ili genelinde siloların dolması nedeniyle kiralanan açık alanlarda 270 bin ton tahıl depolandı. Alımların devam ettiği kaydedildi.

“ÜRETİCİNİN SON ÜRÜNLERİ BEN “KALICI İŞYERLERİMİZ ONLAR GELDİĞİ KADAR AÇIKTIR”

Ürün teslimatı ve randevularda herhangi bir sorun yaşanmadığını savunan Öztürk, “TMO ve lisanslı depolarımız dolduktan sonra bugüne kadar 270 bin ton tahılı açık yığınlarda depoladık, alımlar devam ettiği sürece depolama çalışmalarımız devam edecek. Devam ediyoruz. Üreticinin son ürünü gelene kadar kalıcı iş yerlerimiz açık. Ekipleri kapatacağız ama kalıcı olacaklar.” “İş yerlerimiz açık kalacak, alımlar devam edecek. Randevuları ileri bir tarihe alıyoruz. Şu anda 85 bin ton daha randevumuz var. Sıra yok, randevuları bir gün öncesinden alıyoruz” dedi.

“SERTİFİKALI TOHUM KOOPERATİFİNDEN SAĞLANIYOR, ÇAVDARIN HEPSİNİ SAĞLIYOR”

Yozgat’ın Şefaatli ilçesine bağlı Erkekli Köyü Muhtarı Nasuh Demir, Şefaatli’deki depolar dolduğunda önce Yozgat merkeze, ardından Yerköy ilçesine bağlı Saray köyündeki satın alma merkezine yönlendirildiklerini söyledi. Demir, kooperatiften aldıkları sertifikalı tohumun da sorunlu olduğunu belirterek, “Buğdayımızı teslim ediyoruz. Önce Yozgat’a verdik, dolu olduğu için buraya nakledildi. 20 kilometre ama 13 kilometre. Fark etmez, alsınlar yeter ki milletin kucağında kalmaz, perişan olmaz.” Kooperatif sertifikalı tohumu veriyor, çavdarın tamamı çıkıyor. Ekiyoruz, 7,5 liraya düşüyor, kafa fiyatından alınmıyor” dedi.

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağı Karakaya köyünden Saray köyüne hububat dağıtımı için gelen İlyas Ekinci, “Allah bize rahmet etsin, bu yıl üretim gerçekten çok iyiydi, hiçbir sıkıntı yok. Biz de ofislerimizden memnunuz” dedi. İnsanların başına böyle bir kabulsüzlük gelmedi. Randevumuzu aldık ama biraz külfetli oldu.” Peki, biz aldık, getirip sana vereceğiz. Az önce menajerimle konuştuk, artık erken alabilirler, bu ay bitirmeye çalışıyorlar. Birkaç gün önce erkenden getireceğiz. Randevu ayın 9’undaydı, 7’sinde getirdik, kabul ediyorlar. Yani bunu kabul ediyorlar. “Sorun yok. Ofisler az çok boş, herkes getirebilir” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

siranhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu