Haber

Yeşil dönüşüm için AB desteği

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çevre Koruma ve Denetim Dairesi Başkanlığı İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü, Kasım 2022’de AB Şehirler Misyonu’nun Pilot Şehirler Programı davetine başvurdu. Başvuruya ‘Yeşil ve Karbon Nötr Bina Geçiş Rehberi’ ile katıldı – İstanbul Modeli (Build4GreenIST) projesi. Seçilen pilot şehirlerden biri olan İstanbul, 2 yıl süreyle teknik ve mali destek almaya hak kazandı. Türkiye İstanbul’dan seçilen tek pilot şehir İstanbul oldu.

‘YEŞİL VE KARBON NÖTR BİNA DÖNÜŞÜMÜ’

Şehirdeki binaların sabit güç kullanımını daha verimli hale getirmek için “Yeşil ve Karbon Nötr Bina Dönüşüm Rehberi” projesi İstanbul için tasarlandı. Proje ile kentteki eski ve riskli bina stoğu kentsel dönüşüm kapsamında yenilenirken, bu binaların yeşil ve karbon nötr olması için bir rehber hazırlanacak. Sensörler aracılığıyla seçilecek pilot bölgedeki konutların elektrik tüketimleri izlenecek. Belirlenen yol haritası ve veriler ışığında, gücün verimli kullanılması adına davranış değişikliği sağlamaya yönelik çalışmalar yapılacaktır.

AB Pilot Şehirler programı kapsamında seçilen 53 pilot şehre projeleri için toplam 32 milyon Avro finansman sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu