Ekonomi

Wall Street faiz indirimi beklentileriyle yükselişle açıldı

Geçen hafta açıklanan beklenenden daha zayıf istihdam artışı rakamlarının da etkisiyle, yatırımcıların bu yılın sonlarına doğru Federal Rezerv’in olası bir faiz indirimine gideceği beklentisiyle Wall Street bugün yükselişle açıldı. S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average, Fed’in daha yüksek faiz oranlarını sürdürmesi için üzerindeki baskının azaldığını gösteren Nisan ayı istihdam raporuna tepki olarak Cuma günü üç haftanın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Piyasa katılımcıları şu anda 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarında 48 baz puanlık bir indirimi hesaba katıyor ve ilk indirim potansiyel olarak Eylül veya Kasım aylarında gerçekleşecek. Bu durum, süregelen enflasyon endişeleri nedeniyle beklentilerin tek bir faiz indirimiyle sınırlı kaldığı son haftalara kıyasla bir değişime işaret ediyor.

Natixis Investment Managers Solutions’da portföy stratejisti olan Garrett Melson, mevcut piyasa dinamiklerine dikkat çekerek, “Faiz piyasasında gördüğünüz şey ile enflasyonun yeniden fiyatlandırılması ve Fed politikası ile kazanç cephesinde gördüğünüz şey arasındaki bu çekişme oldu” dedi. “Bize göre, şu ana kadar oldukça eşit bir savaş oldu” diye ekledi.

Hisse senedi endeksleri, güçlü ilk çeyrek kazançları ve ABD para politikasının gevşetilmesi beklentisiyle çalkantılı bir Nisan ayının ardından dengelenme işaretleri gösterdi. Geçen hafta faiz oranlarını değiştirmeyen Fed, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğuna dair daha fazla güvence arayışıyla gelecekte borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazır olduğunu ima etti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ve New York Fed Başkanı John Williams bugün ilerleyen saatlerde konuşma yapacak ve ABD merkez bankası yetkililerinin hafta boyunca yapacağı bir dizi görüşmeyi başlatacak. Yatırımcılar ayrıca haftalık işsizlik başvuruları ve Mayıs ayı ABD tüketici duyarlılığı verileri de dahil olmak üzere temel ekonomik göstergeleri izleyecek.

Piyasa gözlemcilerinin bu hafta Walt Disney (NYSE:DIS), Uber (NYSE:UBER) ve Arm Holdings (NASDAQ:ARM) gibi büyük şirketlerin raporlarını beklediği kazanç sezonu devam ediyor. Şu ana kadar raporlama yapan 397 S&P 500 şirketinin %76,8’i kâr beklentilerini aşarak uzun vadeli ortalama olan %66,7’nin üzerine çıktı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Piyasa öncesi işlemlerde, S&P 500 e-minis %0,42, Nasdaq 100 e-minis %0,36 ve Dow e-minis %0,38 artış gösterdi. Apple (NASDAQ:AAPL), Berkshire Hathaway’in şirketteki hisselerinin değerindeki düşüşün ardından piyasa öncesi %0,3’lük hafif bir düşüş yaşadı.

Paramount Global hisseleri, Skydance Media ile özel görüşmeleri sonlandırarak diğer potansiyel tekliflere kapı açmasının ardından %3,6 oranında yükseldi. Bu arada, Perficient (NASDAQ:PRFT), EQT AB’nin (ST:EQTAB) dijital danışmanlık şirketini 3 milyar dolarlık tamamı nakit bir anlaşmayla satın almayı planladığını açıklamasının ardından %53,2 yükseldi. Tyson Foods (NYSE:TSN) da ikinci çeyrek için Wall Street tahminlerini aşan bir kâr açıklamasının ardından hisselerinde %2,4’lük bir artış yaşadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu