Ekonomi

Türk Züccaciye ve Ev Eşyası Sektörü Özbekistan’a İniş Yapacak

Türk züccaciye ve ev eşyası sektörü Özbekistan’a iniş yapacak

Kasım ayında Taşkent’te düzenlenecek fuara Türkiye’den 120 firma katılacak.

İSTANBUL Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 15-17 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenecek mutfak ve ev eşyaları fuarına Türkiye’den 120 firma katılacak.

Türk züccaciye ve ev eşyaları bölümü üretim, kalite ve hizmet avantajlarını Özbekistan’da sergileyecek. 15 Kasım’da kapılarını açacak olan Taşkent Home Deco Show Fuarı’nda Türkiye’den 120 firma yer alacak. Fuar öncesi düzenlenen bilgilendirme toplantısında bölgeye yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi.

“Orta Asya’nın en güçlü rakibi Çin ile rekabet edeceğiz”

GEEM Lideri Çığır Ahmet Şahin, Özbekistan’da düzenlenecek fuarın dünyada özellikle Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluk karşısında Türkiye’nin lojistik açıdan avantajlı olduğu çok değerli bir bölge olduğuna işaret ederek, “Fuar, ev ve mutfak eşyaları, otel ekipmanları ve fason tekstil gibi sektörlerde faaliyet gösteren lider markaların bir araya geleceği, yeni trendlerin sergileneceği ve yeni işbirliklerinin oluşturulacağı çok önemli bir organizasyon. Ev dekorasyonundan mutfak eşyalarına, banyo ve bahçeye kadar bahçecilik ekipmanlarının özel bölümü ekipmanlarının sergileneceğini belirterek, “Sektörün ihtiyacına yönelik geniş bir ürün yelpazesini Özbekistan’a kazandırmış olacağız. Sektörümüzün önde gelen markalarının yer alacağı bir organizasyon olmanın dışında, deprem sonrası Türkiye’ye yönelik olumsuz algıyı da sileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Özbekistan’ın Orta Asya’da stratejik konumu ve büyük pazar potansiyeli olan bir ülke olarak dikkat çektiğini belirten Şahin, “Başkent Taşkent’te düzenlenecek fuar bölgenin en değerli buluşma noktalarından biri haline gelecek. Türk ev ve mutfak eşyası segmenti kalite, tasarım ve yenilikçilik açısından uluslararası arenada iyi bilinen bir konuma sahip. Türk markaları kalite, tasarım ve yenilikçilik açısından uluslararası arenanın ortasında yerini alıyor. Türk markaları rekabetçi fiyatlar ve yüksek rekabet ortamında yerini alıyor. Bu fuar, Türk markalarının uluslararası arenada ve hedef pazarda daha fazla tanınmasını sağlayacak ve ihracat olanaklarını artıracaktır.”

Özbekistan’a ev ve mutfak eşyası ihracatı son 5 yılda arttı

Türkiye’nin ihracatının 1,7 milyar dolar, ithalatının ise 1,4 milyar dolar olduğunu anlatan Şahin, “Türkiye’nin hedefi 5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak. Özbekistan 2018-2022 yılları arasında Türkiye’nin genel ihracatında 33. sırada yer alırken, genel ithalatında 38. sırada yer aldı. Özbekistan, Türkiye ile stratejik iş birliği anlaşması imzalayarak ticari anlamda Türkiye’nin ihracatına daha yakın hale geldi. Son 5 yılda 3,54 milyar dolar. Üretimimiz 2022’de 7 milyar 608 bin 818 dolara yükseldi. Pazar payımız yüzde 8,5 idi. İnşallah yüzde 10’a, sonra yüzde 15’e ve üç yıl içinde yüzde 20’lere ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye ev ve mutfak eşyaları alanında Özbekistan pazarında değerli bir oyuncu haline geldi. Bu başarı, Türkiye’nin kaliteli çalışmalarının yanı sıra rekabetçi fiyatlar ve etkin pazarlama stratejileri sayesinde elde edildi. Bu başarısını Özbekistan ile olan ticari bağlarını daha da güçlendirerek gerçekleştirmiştir. İlgili branşlarda da durum benzer bir özellik gösteriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu