Haber

Türk Tarih Kurumu Başkanlığına Yüksel Özgen Atandı

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Yüksel Özgen atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na Yüksel Özgen atandı. Söz konusu atama kararı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. ve 3. maddeleri uyarınca verildi.

prof. Dr. Yüksel Özgen kimdir?

1971 yılında Çorum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Çorum’da tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi Tarih Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1995 yılında Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisans, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Atatürk Unsurları ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı.

1999 yılında Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi’nde Arşiv Uzmanı olarak görev yaptı. 2000 yılında bir süre Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine Arşiv Uzmanı olarak atandı. 2005 yılında TİKA Türkoloji Projesi kapsamında Tiran Arnavutluk Üniversitesi’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 2006 yılında bire bir proje kapsamında Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak atandı. 2009 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Aynı yıl Üniversitenin Atatürk Elemanları ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığına atandı. 2014-2018 yılı ortalarında Çankırı Belediyesi Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırma Merkezi Koordinatörlüğü ve 2016-2019 yılı ortalarında Çankırı Karatekin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü görevlerini yürütmüştür. 2017 yılında doçent ünvanını aldı ve Ocak 2023’te Kırıkkale Üniversitesi’nde profesörlük kadrosuna atandı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu