Haber

Suudi Arabistan’daki Gimem Uluslararası Dağ Gösteri Sanatları Festivali

Suudi Arabistan’da üçüncüsü düzenlenen Gimem Uluslararası Dağ Gösteri Sanatları Festivali’nde hem yerel hem de uluslararası topluluklar çarpıcı performanslar sergiledi.

Suudi Arabistan Tiyatro ve Gösteri Sanatları Komitesi’nin 20-27 Ocak tarihlerinde Asir ilinde düzenlediği festivalde yerli ve yabancı 45 grubun katılımıyla 40 farklı gösteri sahnelendi.

Festival, uluslararası kültürel alışverişi teşvik etmeyi ve dağ gösteri sanatlarının zengin mirasını kutlamayı amaçlıyor.

Festivalde Çin, Japonya, İspanya, İtalya, Sudan, Ürdün, Lübnan, Fas, Irak, Yemen ve Özbekistan gibi ülkelerden sanatçılar sahne aldı.

Çin’den sanatçılar “Uzun Davul” ve “Bronz Davul” olmak üzere iki performans sergilerken, Japonya’dan sanatçılar üç farklı performans sergiledi.

İtalya da festivale “Mediterraneo Performans Sanatları”, “Old Tarantella” ve “Ballad of SanCalogero” adlı üç farklı performansla katıldı.

Sudanlı sanatçılar “Ardah”, Ürdünlü sanatçılar “Dabkah”, Faslı sanatçılar ise “Ahidouss”, “Obidat Al-Rama” ve “Amazigh Dağları” performanslarını sergiledi.

Festivale Irak ve Yemen de kültürel miraslarını yansıtan sahne performanslarıyla katıldı.

Festivalde Özbekistanlı sanatçılar “Lazgi” adlı danslarıyla ilgi odağı oldu.

Festivale ev sahipliği yapan Suudi Arabistanlı sanatçılar da klasik danslarını sergiledi.

Farklı bölgelerden 20 gösteri: “Al-Dammah”, “Al-Le’ab Al-Shehri”, “Al-Khatwa”, “Ardah”, “Msahabani”, “Al-Majroor from Taif”, “Al- “Dahah”, “El-Rabş”, “Kılıç” ve “El-Azzawi” adlı gösterileri seslendirdi.

3. Gimem Uluslararası Dağ Gösteri Sanatları Festivali

Suudi Arabistan Tiyatro ve Gösteri Sanatları Kurulu, yerel toplumu ve turistleri hem yerel hem de uluslararası düzeyde güçlü dağ gösteri sanatları geleneğiyle tanıştırmak amacıyla her yıl Gimem Uluslararası Dağ Gösteri Sanatları Festivali’ni düzenliyor.

Bu girişim aynı zamanda Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu çerçevesinde ulusal kültür stratejisi doğrultusunda sahne sanatlarının hayati bir kültürel alan olarak farkındalığını artırmayı da hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu