Ekonomi

Rekabet Kurulu Firmalara 151 Milyon TL İdari Para Cezası Verdi

Rekabet Kurulu, bazı şirketlere, karşılıklı olarak emek konusunda rekabet etmekten vazgeçerek, birbirlerinden işçi almama konusunda anlaştıkları gerekçesiyle 151 milyon 147 bin lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu, bazı işletmelerin işgücü piyasasına yönelik ‘çalışan kışkırtması’ şeklinde centilmenlik sözleşmeleri yaparak rekabette geleneklere aykırı hareket ettikleri iddiaları üzerine soruşturmayı sonuçlandırdı. Konuyla ilgili kuruldan yapılan açıklamada, “4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespit edilmesi amacıyla bazı teşebbüsler hakkında yürütülen soruşturmada centilmenlik anlaşmaları yapılarak her iki işletmeden de işçi alınmaması istenmektedir. Çalışan hareketliliğini önlemek ve kısıtlamak için bir çalışan baştan çıkarma sözleşmesi yapıp yapmadıkları incelenir.Bu sözleşmelerin temeli, patronların en değerli girdi olan emek üzerinde rekabet etmekten karşılıklı olarak vazgeçmesidir. anlaşmalar sadece emek faktörünün işletmeler arasındaki hareketliliğini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda işgücü fiyatlarını da yapay olarak gerçek maliyetle düşürüyor.” Arvato Lojistik, soruşturma kapsamında geleneksel olmayan işçi çalıştırma sözleşmelerine taraf olarak 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü unsurunu ihlal ettiği belirlenen teşebbüslerin, Arvato Lojistik’e iş piyasasının zarar görebileceğini bildirdi. Dış Ticaret ve E-Ticaret Hizmetleri A.Ş., Bilge Adam Yazılım ve Teknoloji A.Ş. , Binovist Bilişim Danışmanlık A.Ş., Çiçeksepeti İnternet Hizmetleri A.Ş., D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş., Flo Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş., Koçsistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş., LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Ticaret A.Ş., Sosyo Plus Bilgi Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş., TAB Beşin Sanayi ve Ticaret A.Ş., Veripark Yazılım A.Ş., Vivense Teknoloji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş., Zeplin Yazılım Sistemleri ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., Zomato İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş. A.Ş.’ye para cezası verildi.

Ceza alan şirketler

D-Market Elektronik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’ye 4 milyon 834 bin 124 lira, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’ye 5 milyon 319 bin 292 lira, Zeplin Yazılım Sistemleri ve Bilgi Teknolojileri A.Ş.’ye 192 bin 973 lira. 2 milyon 159 TL Arvato Lojistik Dış Ticaret ve E-Ticaret Hizmetleri A.Ş.’ye bin 522 TL, Çiçeksepeti İnternet Hizmetleri A.Ş.’ye 517 bin 883 TL, Sosyo Plus Bilgi Bilişim Teknolojileri Danışmanlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. 1 milyon 94 bin 131 lira, TAB Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ 7 milyon 293 bin 869 lira, Vivense Teknoloji Hizmetleri ve Ticaret AŞ 1 milyon 218 bin 89 lira idari para cezası. Zomato İnternet Hizmetleri Ticaret A.Ş. ise yıllık brüt gelirinin yüzde iki ile yüzde dördü arasında değişen 20 bin 827 lira idari para cezasına çarptırıldı.

LC Waikiki’ye 60 milyon lira ceza

Binovist Bilişim Danışmanlık A.Ş.’ye 49 bin 831 lira, Bilge Adam Yazılım ve Teknoloji Anonim Şirketi’ne 2 milyon 183 bin 227 lira, Flo Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş.’ye 18 milyon 21 bin 702 lira. . verildi. – ANKARA

habercameli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu