Sağlık

Oruç diyeti nasıl yapılır? Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti ne kadar? Oruç diyeti kimler içindir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte herkesin fazla kilolardan kurtulma ve yaza fit girme telaşı var. Kilo vermek için birden fazla prosedür olmasına rağmen, oruç tutma kolaylığı ve kalori yakması nedeniyle en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Sporcuların sıklıkla araştırdığı oruç diyeti nasıl yapılır? Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti ne kadar sürer? Oruç diyeti kimler içindir? Detaylar burada…

AÇLIK DİYETİ NASIL YAPILIR?

Aralıklı oruç diyeti olarak da bilinen bu kilo verme yöntemi kolay ve anlaşılır olup, her kesimden insanın kullandığı bir diyet formülüdür. Dünyada sıklıkla kullanılan bu sistemde 24 saatlik bir günde sadece 2 öğün kahvaltı ve akşam yemeği yenir. 16:8 kuralı olarak da bilinen oruç diyetinde 16 saat oruç tutulur ve kalan 8 saat yemek yemeden geçirilir. 16 saatlik oruç süresine uyku saatleri de dahildir. Aralıklı oruç diyetinde şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Kalorisiz sıvılar tercih edilebilir.

AÇLIK DİYETİ NEDİR?

Beslenme uzmanları tarafından da danışanlarına uygulanan bu diyet programında oluşturulan açlık süresi boyunca katı gıdalar tüketilmez. 16 saatlik açlıktan sonra 8 saatlik sabah ve akşam öğünlerinin ortasında; Su, sade soda, şekersiz kahve veya çay gibi kalorisiz sıvılar içebilirsiniz. Bu diyet programında yeterli sıvı alımı çok değerlidir. Aynı zamanda katı gıdaların vücuda alınmaması metabolizma ve sindirim sisteminde uygun sonuçlar verdiği söylenmektedir.

AÇLIK DİYETİ NE KADAR SÜRER?

Aralıklı oruç diyeti kişinin yeteneğine göre şekillenebilir. Oruç diyetinde kişinin istediği yiyecekleri yemesine izin verilir, ardından 16 saat kesintisiz oruç, ardından sabah ve akşam öğünlerini içeren 8 saatlik bir oruç daha takip edilir. Bu yönteme ’16:8′ denir. Aralıklı oruç diyeti yapmaya karar verenlerin diyete başlamadan önce doktor kontrolünden geçmesi ve diyetisyen kontrolünde diyete başlamasında da fayda var. Aralıklı oruç diyetinin kilo verme ve sağlık açısından faydalı olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır.

ARALIKLI ORUÇ DİYETE SAATLERİ NASIL OLMALI?

Oruç diyeti ’16:8′ yöntemine göre çalışır. İlk öğün ile ikinci öğün arasında 8 saat, son öğün ile ertesi günün ilk öğünü arasında 16 saat aralık olmalıdır. Akşam yemeği en geç saat 20:00’de tüketilmelidir. İşte oruç diyeti için ideal bir program:

• Kahvaltı 10.00

• Akşam yemeği 18.00

Veya

• 12.00’de öğle yemeği

• Akşam yemeği 20.00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu