Teknoloji

Mars’tan Gelen Kaya Örneği Parasızlık Nedeniyle Daha Sonra Gelebilir

Perseverance gezgini gibi araçlarla Mars’taki çalışmalarını sürdüren ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2033’te Gezegenden topladığı kayalık örnekleri önümüzdeki yıllarda göndereceği bir araçla Dünya’ya getirmeyi planlıyordu. Ancak yeni haberler, bu görevin bazı sorunlarla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Yakın tarihli bir toplantı, NASA’nın görev için daha fazla paraya ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. NASA Lideri Bill Nelson, bu mali yıl görevi için Mars’tan örnekler getirmeyi planlıyor. 250 milyon dolar daha gereksinimleri olduğunu da sözlerine ekledi. Ayrıca 2024 yılında 250 milyon dolarDaha fazla ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

Çok sayıda araca ihtiyaç duyacak olan Mars’tan bir örnek getirme görevi 7 milyar dolardan fazlaya mal olabilir.

Mars’tan kaya örneğini geri getirme görevi, NASA’nın şimdiye kadar üstlendiği en güçlü görevlerden biri olacak. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile ortaklaşa 2028’de lansman Planlanan görev, Perseverance gezgini tarafından toplanan kaya örneklerini gezegenimize getirmeyi amaçlayacak. bunun için de yörünge aracı, iniş aracı, iki helikopter ve bir roketten oluşan,yani çok büyük bir bütçe gerektirecek bir dizi uzay aracı gerekecek.

Bu nedenle görevin çok değerli olacağı bir süredir vurgulanıyor. Hem NASA hem de ESA’ya yapılan iddialar en az 7 milyar dolara mal olabilir belirtildi. Ancak, görevin gerçek maliyetine ilişkin bu varsayım Üstesinden gelebileceğiniz endişeler çok fazlaydı. Esasen NASA bu görevin sadece 2024 bütçesi içindir. 949,3 milyon dolar talep etmişti. Ayrıca 2023 yılı için 822,3 milyon dolaralındığını da ekleyelim.

Gerçekten de, görev ek para gerektiriyorsa, NASA’nın bütçesindeki başka yerlere dayanması gerekebilir. Bu, diğer görevleri etkileme potansiyeline sahiptir. Ajans esasen bütçe sorunları ile mücadele belirtmek gerekiyor. Bu nedenle, Venüs’e araç gönderme görevi olan VERITAS’ın süresiz olarak ertelendiğini gördük.

NASA kısa süre önce görev için bağımsız bir ajans kurdu. pano kurduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Bu heyetin amacının, Mars’tan numune getirme görevinin zamanında ve bütçeye uygun olarak yapılmasını sağlamak olacağı belirtildi. Ama ne kadar işe yarayacağını söyle

Görevin bütçe sorunları nedeniyle ertelenme olasılığı da var.

Bütçe sorununun bir başka çözümü de bu tarihi misyonun ertelenmesi olabilir. SpaceNews’in haberine göre Nelson’ın toplantıda yaptığı açıklamalar böyle bir şeyin mümkün olduğunu gösteriyor: Bu maliyetlerin bir kısmından kaçılamayacak ve bir seçim yapmak zorunda kalacağız . Başa çıkabiliriz ama umduğumuz zaman olmayabilir. Bunu daha uzun bir süreye yaymak sorunu çözebilir.”

NASA ve insanlık tarihinin en değerli görevlerinden biri olacak bu görevin nasıl ilerleyeceği konusunda şu an için bir şey söylemek mümkün değil. Ancak gelen bilgiler, Mars kayalarının beklenenden daha geç de olsa gezegenimize getirileceğini gösteriyor. Öte yandan bütçe sıkıntılarının 2030’un sonlarında mı yoksa 2040’ın başlarında mı yapılması beklenen insanlı Mars misyonlarını etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu.

 

erdemlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu