Ekonomi

JPMorgan ve Barclays TCMB’den ne bekliyor?

Bloomberg’in haberine göre Barclays Ekonomisti Ercan Ergüzel, 2023’ün ilk yarısında daha fazla faiz indirimi beklemediğini ancak kredi büyümesini desteklemek için daha önce açıklanan kredi indirimi adımlarının şokların ardından gevşetilebileceğini söyledi.

TCMB’nin dün yaptığı tahmin dışı faiz indiriminin ardından değerleme notu yayınlayan Ergüzel, “depremin ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisinin olma ihtimali düşük, enflasyona ilişkin durum biraz daha belirsiz” değerlendirmesinde bulundu.

Ergüzel, “Para politikasının seçime yönelik maliye politikası adımlarından, depremin ekonomik yansımalarından ve en önemlisi seçimlerin zamanlaması ve sonuçlarından etkilenmesi muhtemeldir.”

JPMorgan ekonomistleri de notlarında faiz oranlarının seçim tarihine kadar sabit kalacağını öngörürken, “Ancak TCMB faiz indirimlerini en aza indirmek için destekleyici finansal koşulların önemini vurguladığı için daha fazla faiz indirimi olasılığını tamamen dışlamıyoruz. Deprem felaketinin etkileri.”

JPMorgan’ın notunda, “TCMB’nin ekonomik aktiviteye ilişkin iletişimi, 2023’ün ilk çeyreğinde GSYİH büyümesinin daha zayıf olacağı yönündeki beklentimizle uyumlu ancak yeniden yapılanma süreci ikinci çeyrek ve ikinci yarıda toparlanma sağlayacak. Türkiye’de para politikası aktarım mekanizmasının bozuk olması nedeniyle politika faizinin önemini yitirdiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu