Yaşam

İzlemekten Keyif Alacağınız Bir Hikayeye Sahip Harika Ötesi Filmler

Merhaba. Yol üstü sinemalar her zaman kaliteli ve etkileyici senaryolara sahiptir. Bu filmler karakterlerin gelişimi ve olay örgüsünün ilerleyişi açısından oldukça keyifli. Twitter’da @davidcinema takipçilerine ‘İzlediğiniz en iyi yol sineması hangisi?’ sorusunu sordu ve yorumları sizler için topladım.

Hepinize iyi eğlenceler dilerim.

23. Yoldan Aşağı Gidiyorum (1970)

İki arkadaş, Toronto’nun gece hayatı ve kültürü için Nova Scotia’nın pitoresk ama kırsal bölgesinden ayrılıyor. Toronto’nun umdukları kadar eğlenceli olmadığını öğrendikten sonra çok geçmeden Nova Scotia için üzülür ve nostaljik hale gelirler.

Yönetmen: Donald Shebib

Oyuncular: Doug McGrath, Paul Bradley, Jayne Eastwood

22. Yolun Kralları (1976)

Seyahat eden bir projeksiyon cihazı tamircisi, Doğu Almanya sınırındaki Batı Almanya’da çalışıyor ve modası geçmiş tiyatroları ziyaret ediyor. Evliliği henüz bitmiş olan depresif bir gençle tanışır ve ikisi birlikte seyahat etmeye karar verir.

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Rüdiger Vogler, Hanns Zischler, Lisa Kreuzer

21. Paris, Teksas (1984)

Film, dört yıldır kayıp olan ve çölden çıkıp toplumla, kendisiyle, hayatıyla ve ailesiyle yeniden bağlantı kurmak zorunda olan hedefsiz bir serseri olan Travis Henderson’ın hikayesini anlatıyor.

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Harry Dean Stanton, Nastassja Kinski, Dean Stockwell

20. Yol (2009)

Bir baba ve oğlu, nasıl başladığı belli olmayan, tüm dünyayı kasıp kavuran, medeniyetleri yok eden yıkıcı bir felaket karşısında insanlıklarını kaybetmeden hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu yüzden her zaman daha rahat yemek için güneye gitmeyi ve daha sıcak bir iklimde yaşamayı umarlar.

Yönetmen: John Hillcoat

Oyuncular: Viggo Mortensen, Charlize Theron, Kodi Smit-McPhee

19. Küçük Gün Işığı Güzeli (2006)

Film, bir ailenin bir Volkswagen minibüsüne binip, ailenin en genç üyesinin hayalini gerçekleştirmek için Kaliforniya’ya doğru yola çıkmasını konu alıyor.

Yönetmenler: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Oyuncular: Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear

18. Schmidt Hakkında (2002)

Yakın zamanda emekli olan bir adam, görüşmediği kızının düğününe gerçek bir gezi yapar ve kendisi ve hayat hakkında beklediğinden daha fazlasını keşfeder.

Yönetmen: Alexander Payne

Oyuncular: Jack Nicholson, Hope Davis, Dermot Mulroney

17. Son Ayrıntı (1973)

Film, küçük bir hırsızlık suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırılan genç bir asker ile onu hapse atmakla görevli iki denizcinin yaşadıklarını konu alıyor.

Yönetmen: Hal Ashby

Oyuncular: Jack Nicholson, Randy Quaid, Otis Young

16. Gece Yarısı Koşusu (1988)

Kefaletle serbest bırakılan bir ödül avcısı, eski mafya işvereni tarafından kovalanan rakip bir ödül avcısının, bir FBI casusunun ve bir mafya muhasebecisinin peşine düşer.

Yönetmen: Martin Brest

Oyuncular: Robert De Niro, Charles Grodin, Yaphet Kotto

15. Las Vegas’ta Korku ve Nefret (1998)

Hunter S. Thompson ve iriyarı Samoalı avukatı umutsuzca ‘Amerikan rüyası’nı ararken, film ikilinin Batı’ya yaptığı seyahatlere bahse girer. Uyuşturucular ve dönüştürülebilir arabalar, yol boyunca onlara çok yardımcı oluyor.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Johnny Depp, Benicio Del Toro, Tobey Maguire

14. Alice Şehirlerde (1974)

Alman gazeteci Philip Winter, Amerika Birleşik Devletleri hakkında bir makale yazmaya çalışırken bir yazar bloğuyla karşılaşır. Almanya’ya dönmeye karar verir ve uçak bileti almaya çalışırken bir Alman hanım ve onun dokuz yaşındaki kızı Alice ile karşılaşır.

Yönetmen: Wim Wenders

Oyuncular: Yella Rottländer, Rüdiger Vogler, Lisa Kreuzer

13. Düz Hikaye (1999)

Alvin Straight, çeşitli sağlık sorunları olan 73 yaşında sıradan bir adamdır. Kızıyla birlikte küçük bir kasabada yaşıyor. Bir gün 10 yıldır ayrı olduğu ağabeyi Lyle’ın kalp krizi geçirdiğini öğrenir. Bu uzun kırgınlığına son vermek için 510 km’lik yolu süremediği için çim biçme makinesiyle gitmeye karar verir.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Jane Galloway Heitz

12. Sokak (1954)

Bu sinema, annesi tarafından Zampano’ya 10.000 lira ve birkaç kilo yemek karşılığında satılan yetim Gelsomina’nın acıklı hikayesidir. Zampano, göğsüne dolanmış bir zinciri kırarak güç gösterisi yapan gezici bir şovmendir.

Yönetmen: Federico Fellini

Oyuncular: Anthony Quinn, Giulietta Masina, Richard Basehart

11. Yağmur Adam (1988)

Los Angeles’tan bencil bir yuppi, görüşmediği babasının Ohio’daki otistik-savant erkek kardeşine varlığından bile haberi olmadığı bir servet bıraktığını öğrendiğinde, erkek kardeşiyle birlikte kaçar ve daha büyük bir miras umuduyla ülkeyi dolaşır.

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino

10. Doğada (2007)

İyi bir öğrenci ve atlet olan Christopher McCandless, Emory Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra sahip olduğu her şeyi terk eder. 24.000 $ ‘lık tasarruf hesabının tamamını hayır kurumlarına veriyor ve vahşi doğada yaşamak için Alaska’ya otostop çekiyor. Yol boyunca Christopher, hayatını şekillendiren bir dizi karakterle karşılaşır.

Yönetmen: Sean Penn

Oyuncular: Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener

9. Uçaklar, Trenler ve Otomobiller (1987)

Chicago’lu bir reklamcı, Şükran Günü için New York’tan eve dönerken tek arkadaşı, sevimli bir duş perdesi halkası satıcısı ile seyahat etmekle uğraşmak zorundadır.

Yönetmen: John Hughes

Oyuncular: Steve Martin, John Candy, Laila Robins

8. Dünyada Bir Gece (1991)

Film, dünyanın farklı şehirlerinde -Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki- görev yapan taksi şoförleri ile yolcular arasındaki diyalogların gece boyunca anlatıldığı 5 hikayeden oluşuyor.

Yönetmen: Jim Jarmusch

Oyuncular: Winona Ryder, Gena Rowlands, Lisane Falk

7. Kağıt Ay (1973)

Moses Pray bir dolandırıcıdır. Yanında götürdüğü yetim Addie ile birlikte mutlaka Kansas’a doğru yola çıkar. Addie, babasının kim olduğunu bilmeyen bir çocuktur. Bu da çiftin ortasında farklı bir bağın kurulmasına neden olur.

Yönetmen: Peter Bogdanoviç

Oyuncular: Ryan O’Neal, Tatum O’Neal, Madeline Kahn

6. Yürekten Vahşi (1990)

Sailor hapisten çıktığında Kaliforniya’ya gelir ve Lula ile birlikte kaçar. Üstüne üstlük, Lula’nın annesi Denizci’yi öldürmek için bir kiralık katil. Lula ve Denizci yol boyunca pek çok tehlikeyle karşılaşırlar ve bu tehlikelerle uğraştıkça birbirlerine daha da bağlandıklarını fark ederler.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Nicolas Cage, Laura Dern, Willem Dafoe

5. Radyo Açık (1979)

1970’lerde Britanya’da, bir adamın erkek kardeşinin ölümünü araştırmak için Londra’dan Bristol’e yaptığı masraf ve seyahat yeri, bir dizi tuhaf insan karşılaşmasıyla alt üst olur.

Yönetmen: Christopher Petit

Oyuncular: David Beames, Lisa Kreuzer, Sandy Ratcliff

4. Ölüm Kanıtı (2007)

Diğer iki şehvetli kadın grubu, ölümcül planlarını gerçekleştirmek için ‘ölüm geçirmez’ arabalarını kullanan yaralı bir dublör tarafından farklı zamanlarda takip edilir.

Yönetmen: Quentin Tarantino

Oyuncular: Kurt Russell, Zoe Bell, Rosario Dawson

3. Cehenneme Giden Yol (1991)

Charlie Sykes ve Rachel Clark, Las Vegas’ta evlenmeye karar veren Amerikalı genç bir çifttir. Vegas’a giderken, yerel benzin istasyonu görevlisi Sam’in uyarısını görmezden gelirler ve Rachel’ın onu cehenneme götüren bir zombi cehennem polisi tarafından kaçırıldığı terk edilmiş bir arka yola girerler.

Yönetmen: Ate de Jong

Oyuncular: Patrick Bergin, Adam Storke, Chad Lowe

2. Hayalet (1986)

Arizona’daki küçük bir kasabada, gizemli bir adam/ruh gökten iner ve istediğini elde etmek için her şeyi yapacak bir zorba tarafından yönetilen, şiddetli yol yarışı bisikletçilerinden oluşan yerel bir çeteyi hedef alır.

Yönetmen: Mike Marvin

Oyuncular: Charlie Sheen, Nick Cassavetes, Sherilyn Fenn

1. Smokey ve Haydut (1977)

Haydut ve arkadaşı Cledus, sınırlı bir süre içinde bir kamyon dolusu yasaklanmış birayı teslim etme görevindedir. Haydut, kamyonu polislerden korumak için arabayı sürer, ancak yolda kendi düğününden kaçan müstakbel gelin Carrie ile karşılaşır.

Yönetmen: Hal Needham

Oyuncular: Burt Reynolds, Sally Field, Jerry Reed

En sevdiğiniz yol filmleri nelerdir? Yorumlarını bekliyoruz.

besikduzu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu