Haber

İran Cumhurbaşkanı Reis ve Hintli yetkili Doval “ikili ilişkileri” görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, dünyadaki değişimi ve iki ülke arasındaki bağların gelişimini ele aldı.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, resmi ziyaret için Tahran’da bulunan Doval, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Reisi, İran ve Hindistan’ın ilişkilerini yeni bir boyuta taşıyarak yeni dünya düzeninin kurulmasının getireceği değişimlerde daha etkili olabileceklerini belirtti.

İran ve Hindistan’ın ilişkilerini özellikle ekonomik ve ticari alanda geliştirmek istediğini belirten Reisi, konunun Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile geçen yıl Özbekistan’ın Semerkant kentinde yaptığı görüşmede dile getirildiğini belirtti.

Dünyanın kurallarının değiştiğini ve yeni bir örgütün kurulduğunu kaydeden şef, başta Şangay İşbirliği Örgütü ve BRICS olmak üzere bölgesel ve uluslararası kuruluşların potansiyelleriyle çok etkili olabileceğini söyledi.

İran ile Hindistan arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin karşılıklı yarar sağlayacağını belirten Reisi, bunun bölgesel meselelerin analizine de etki edebileceğini değerlendirdi.

Hindistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Doval da dünyada büyük değişimlerin yaşandığını ve gelişen teknolojilerin ülke ekonomilerini tahmin edilenden daha fazla birbirine bağladığını söyledi.

Doval, “Bu değişiklikler üzerinde olumlu bir etki yaratabilmek için Hindistan, başta İran olmak üzere komşularıyla ilişkilerini derinleştirmesi ve geliştirmesi gerektiğine inanıyor” dedi. sözlerini kullandı.

Hindistan Milli Güvenlik Danışmanı, Tahran ziyareti kapsamında İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Ali Shamhani ve Dışişleri Bakanı Hussein Buyruk Abdullahiyan ile de bir araya geldi.

ercisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu