Ekonomi

IMF Çin’in GSYİH büyüme görünümünü 2024 yılı için %5’e yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin ekonomisi için büyüme tahminlerini arttırarak daha önce %4,6 olarak öngörülen 2024 yılında %5’lik bir büyüme tahmininde bulundu. Bu revizyon IMF’nin Çin için “güçlü” olarak nitelendirdiği ilk çeyreğin ardından geldi. Ayrıca, küresel finans kuruluşu Çin için 2025 büyüme tahminini de %4,5’e yükselterek her iki yıl için de 0,4 puanlık bir artışa işaret etti.

IMF, tahminlerin yükseltilmesini ilk çeyrekteki güçlü GSYH verilerine ve Çin tarafından uygulanan son politika önlemlerine bağlıyor. Ülke ekonomisi ilk çeyrekte yıllık bazda %5,3’lük büyüme oranıyla beklentileri aşarak Reuters anketinin %4,6’lık tahminini geride bırakmış ve bir önceki çeyrekteki %5,2’lik büyümeye kıyasla iyileşme göstermiştir.

Kısa vadeli olumlu görünüme rağmen IMF, Çin’in ekonomik genişlemesinin 2029 yılına kadar %3,3’e yavaşlamasının beklendiği konusunda uyarıda bulundu. Beklenen bu yavaşlama büyük ölçüde yaşlanan nüfusun yarattığı zorluklardan ve verimlilik artışında öngörülen düşüşten kaynaklanmaktadır.

Fabrika üretimi, ticaret ve tüketici fiyatları dahil olmak üzere Nisan ayına ait son ekonomik göstergeler, Çin’in 18,6 trilyon dolarlık ekonomisinin bazı acil riskleri atlatmayı başardığını göstermektedir. Ancak bu toparlanmanın sürdürülebilirliği konusunda tartışmalar devam etmektedir.

En önemli endişelerden biri, Çin’in tam ekonomik toparlanmasının önünde büyük bir engel olarak görülen emlak sektöründeki uzun süreli krizin ortasında düşük tüketici güveniyle bağlantılı olan iç tüketimdeki zayıflıktır. Nisan ayındaki perakende satış büyümesi, ülkenin sıkı COVID-19 kısıtlamaları altında olduğu Aralık 2022’den bu yana en yavaş büyüme oldu ve yeni konut fiyatları dokuz yılın en keskin düşüşünü yaşadı.

IMF, Çinli politika yapıcıların Mayıs ayı başlarında emlak piyasasını istikrara kavuşturmak için uygulamaya koyduğu tedbirleri onayladığını ifade etti. Kuruluş, sektörü daha sürdürülebilir bir yörüngeye doğru yönlendirmek için bu çabaların sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu