Ekonomi

HPX, Gine-Liberya demiryolu ve karayolu altyapısını planlıyor

Milyarder Robert Friedland liderliğindeki ABD şirketi High Power Exploration Inc (HPX), Batı Afrika’nın küresel pazarlara erişimini artırmayı amaçlayan bir dizi altyapı projesi oluşturmak için Liberya hükümeti ve Guma Afrika Grubu ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Özgürlük Koridoru adı verilen girişim, Gine’nin Nimba bölgesinden Liberya’daki yeni bir derin su limanına kadar uzanan yeni bir ağır yük demiryolunun inşasını içeriyor.

Önerilen projelerin 3 milyar dolardan 5 milyar dolara kadar yatırım gerektirmesi bekleniyor. Özgürlük Koridoru sadece ulaşımı iyileştirmeyi değil, aynı zamanda mevcut yolları iyileştirmeyi ve Liberya ile Gine arasındaki yenilenebilir enerji ve yüksek hızlı telekomünikasyon ağlarını genişletmeyi de amaçlıyor.

İşbirliği, koridorun geliştirilmesi, finansmanı ve operasyonel yönetimi için münhasır haklar müzakerelerine zemin hazırlayan bir niyet mektubuyla resmileştirildi. Güney Afrikalı girişimci Robert Gumede liderliğindeki Guma Afrika’nın katılımı, bu değerli girişimde ortak çaba anlamına geliyor.

Duyuruda bu projelerin tamamlanması için bir zaman çizelgesi belirtilmese de Özgürlük Koridorunun geliştirilmesinin, maden zengini Nimba bölgesini ve önerilen demiryolu ve karayolu ağı boyunca yer alan diğer alanları önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Altyapı iyileştirmelerinin, malların ve kaynakların taşınmasını ve uluslararası pazarlarla daha verimli bir şekilde etkileşime geçmeyi kolaylaştırarak bölgenin ekonomik manzarasını dönüştürmesi bekleniyor. Yenilenebilir enerji ve telekomünikasyona odaklanma aynı zamanda bölgenin büyümesinde sürdürülebilir kalkınma uygulamalarına olan bağlılığının da bir göstergesidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu