Haber

Gizemli kazı: 24 saat kamerayla izleniyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı Zonguldak Üzülmez Müdürlüğü’nden getirilen 15 madenci tarafından yerin metrelerce altında gerçekleştirilen ve büyük bir kapalı alanda yürütülen gizemli kazıda nelerin aranacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen kapalı soruşturma gerekçesi ile Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyünde Nisan ayında iş makinesiyle kazı çalışmasına başlandı.

Yaklaşık bir aylık çalışmanın ardından Mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez Kurumu Müdürlüğü’nden 15 maden çalışanı bölgeye getirildi.

Madenciler bölgede yer altına inerek kazı çalışmalarına başladı.

Havalandırma ve jeneratör sistemlerini kuran madenciler, 2 aylık sürede yerin metrelerce altına indi.

Jandarma ekiplerinin dışarıda yoğun güvenlik önlemi aldığı belirtilirken, büyük bir gizlilik içinde sürdürülen esrarengiz kazının devam ettiği bildirildi.

ARAZİ SAHİPLERİNE ULAŞILMIYOR

Kazı alanına arazi sahipleri dahil kimsenin yaklaşmasına izin verilmediği belirtildi. Her gün sabah saatlerinde başlayan kazının akşam saatlerinde verildiği ve alanın girişinin kapatıldığı belirtildi.

KAMERALAR İLE 24 SAAT TAKİP

Maden personeli ve diğer emekçilerin telefonlarının her gün kazıdan önce, çalışmalar sırasında görüntülenmesinler diye toplandığı iddia edildi.

Bolu İl Kültür Turizm ve Müze Müdürlüğü ekiplerinin kazı çalışmalarına katılmadığı öğrenildi. Manzara ve fotoğraf çekilmesine izin verilmeyen kazı alanı çevresinin 24 saat onlarca güvenlik kamerası tarafından izlendiği bildirildi.

ONLARCA KİŞİ DAHA ÖNCE BÖLGE BULDU

Öte yandan önceki yıllarda bölgede define kazısı yaparken onlarca kişinin yakalandığı ve jandarma tarafından haklarında işlem yürütüldüğü kaydedildi.

Gizemli kazı devam ederken, ne arandığına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

haberyesilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu