Ekonomi

Enflasyon verileri beklenirken dolar sabit kaldı

Bugün döviz piyasalarında, tüccarların Federal Rezerv’in para politikası kararlarını etkileyebilecek önemli ABD enflasyon rakamlarını beklemesi nedeniyle ABD doları başlıca rakiplerinin çoğu karşısında dar bir aralıkta seyretti. Para birimi, geçen hafta %3’ün üzerinde bir düşüşün ardından bir miktar toparlanarak Japon yeni karşısında bir miktar yukarı yönlü hareket gördü ve bu, Aralık 2022’nin başından bu yana en büyük haftalık düşüş oldu.

Japonya Merkez Bankası’nın Nisan ayı toplantısından görüşlerin bir özetini yayınlamasının ardından yen kısa bir yükseliş yaşadı. Özet, birçok yönetim kurulu üyesinin faiz oranlarını artırma ve bankanın tahvil alımlarını azaltma potansiyel ihtiyacını kabul ettiğini gösterdi. Buna rağmen, yene yönelik duyarlılık büyük ölçüde aşağı yönlü olmaya devam etti.

Geçen haftaki Federal Rezerv toplantısı ve ABD’deki beklenmedik düşük istihdam artışı, yılın ilerleyen dönemlerinde olası faiz indirimlerine ilişkin piyasa spekülasyonlarının artmasına neden oldu. Ancak, Japonya’daki düşük faiz oranları ile ABD’deki yüksek faiz oranları arasındaki getiri farkı önemli bir faktör olmaya devam ediyor.

Mizuho Securities baş döviz stratejisti Masafumi Yamamoto, piyasanın Fed politikasında ani bir değişim konusunda aşırı endişeli olmadığını, bunun da daha güçlü bir dolar/yen kuruna doğru bir eğilim olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca, Tokyo’nun döviz piyasasına olası müdahalesi konusunda ihtiyatlı olunduğunu, bunun da dalgalı hareketlere yol açarak dolar/yen paritesini 155-160 aralığında tutabileceğini kaydetti.

Japonya’nın üst düzey döviz yetkilisi Masato Kanda Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin gerekirse döviz piyasasına müdahale etmeye hazır olduğunu yineledi.

Dikkatler şimdi önümüzdeki hafta açıklanacak olan ABD üretici fiyat endeksi (ÜFE) ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporlarına çevrilmiş durumda. Bu raporlar, enflasyonun Federal Rezerv’in %2’lik hedefine doğru ilerlediğine dair göstergeler açısından yakından izlenecek.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Susan Collins, enflasyonu hedef orana geri getirmek için ABD ekonomisinin yavaşlaması gerektiği konusunda gece boyunca yorum yaptı.

Doları diğer önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında takip eden dolar endeksi %0,05 artışla 105,55’e yükseldi. Japon Yeni nispeten değişmeyerek dolar başına 155,59 seviyesinde kaldı.

İngiltere Merkez Bankası’nın politika kararının günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olması nedeniyle İngiliz Sterlini %0,07’lik hafif bir düşüşle 1,2487$’a geriledi. Enflasyon oranlarının düşmesiyle merkez bankasının dört yıl içindeki ilk faiz indirimine yaklaşması bekleniyor. Yatırımcılar özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini düşüreceğini belirttiği Haziran ayında İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidip gitmeyeceğiyle ilgileniyor.

Euro 1,0743 dolarda sabit kaldı.

Kripto para piyasasında, bitcoin %0,21’lik küçük bir düşüşle 61.436,49 dolara geriledi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu