Ekonomi

EBRD detayları açıkladı: Türkiye 2022’de zirvede

EBRD, 2022’de Türkiye’deki yatırımlarının detaylarını açıkladı. Buna göre bankanın 2022’deki yatırımları ile Türkiye’deki toplam yatırımı 17 milyar Euro’ya ulaştı ve bu yatırımların yüzde 85’i özel sektör tarafından yapıldı.

Bankanın geçen yıl 1,63 milyar euro yatırım yaptığı Türkiye, EBRD’nin faaliyet gösterdiği ekonomiler arasında üst üste üçüncü kez yıllık en çok yatırım yaptığı ülke oldu. EBRD’nin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki toplam yatırımı 2022’de ilk kez 13 milyar avronun üzerine çıktı.

EBRD’nin Türkiye’deki yıllık yatırımlarının yarısından fazlası yeşil dönüşümü ve düşük karbon ekonomisine geçişi desteklemek için finanse edildi.

Bu kapsamda, Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF) kapsamında enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve şebeke direncini artıracak projelere 500 milyon Avro finansman sağlanmıştır.

Banka, Türkiye’nin ticari elektrikli araç üretiminde Avrupa’nın üretim merkezi haline gelmesine destek olmak amacıyla Ford Otosan’a 200 milyon Euro kaynak aktarırken, sürdürülebilir ulaşım çözümlerine katkı sağlayan rüzgar enerjisi yatırımları ve metro hattı projeleri de geçtiğimiz yıl yapılan yatırımlar arasında yer aldı.

Geçen yıl EBRD’nin odak noktası arasında toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik eden projeler öne çıktı. Kadın Ticaretine Finansman Finansman ve Danışmanlık programının 10. yıl dönümünün kutlandığı 2022 yılında program için ayrılan kaynak 900 milyon avroya ulaştı.

EBRD ise kadınların liderliğini üstlendiği projelere aktarılmak üzere İş Bankası’na 127 milyon Euro, Akbank’a 50 milyon Euro kaynak sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EBRD Türkiye Genel Müdürü Arvid Tuerkner, EBRD finansmanının küresel piyasalardaki dalgalanma döneminde Türk özel şubesini destekleyen değerli bir kaynak olduğunu belirterek, “Geçen yıl Türkiye’de yaptığımız yatırımların yarısından fazlasının yeşil dönüşüm odaklı projelere ayrılmış olmasından gurur duyuyoruz. Bu dönüşüm, Türk şirketlerinin direncini artırırken daha fazla istihdam sağlıyor. Türkiye’deki kapsayıcı ve yeşil ekonomi odaklı yolculuğumuz, devam et.”dedim.

salpazari-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu