Ekonomi

DASK fonlarına mevduat düzenlemesi

Doğal Afet Sigortası Kurumu (DASK) fonları tüm bankaların vadeli veya vadesiz mevduatları ile özel cari ve katılma hesaplarında kullanılabilmektedir. Söz konusu fonlar ancak kamu bankalarında vadeli veya vadesiz mevduat olarak değerlendirilebilecek.

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) Resmi Gazete’de yayımlanan Doğal Afet Sigortaları Kurumu çalışma esasları yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliğine göre, DASK fonlarının yatırıma yönlendirilmesinde borsalarda işlem gören menkul kıymetlerin alım satımı yapılabilecek. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla yapılabilir. Açılan hesaplar aracılığıyla veya borsa aracılığıyla yapılacaktır.

Yeni düzenlemeye göre, tek bir ihraççının sermaye piyasası araçlarına yatırılabilecek tutarın DASK fonlarının yüzde 15’ini geçemeyeceği sınırı, Hazine ve Maliye Bakanlığı veya varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen finansal varlıklara uygulanmayacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu