Ekonomi

Borç yapılandırması sona eriyor

Kamu adına vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandıranların uygulamadan yararlanabilmesi için birinci ve ikinci taksit bedellerini 31 Temmuz’a kadar ödemesi gerekiyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak için başvuru süresi 3 Temmuz’da sona erdi.

Yapılandırma borçları tercihe göre 48 aya kadar taksitlendirilebilir, nakit veya aylık olarak ödenebilir. Yeniden yapılandırılan borçların nakit ödeme süresi 31 Temmuz Pazartesi günü sona erecek.

Taksitli ödemeyi tercih edenlerin birinci ve ikinci taksiti 31 Temmuz’a kadar tekrar ödemesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Kararı ile birinci taksitin son ödeme tarihi uzatıldığından, birinci ve ikinci taksitler aynı anda ödenecek.

Yeniden yapılandırma kararlarından yararlanmaya devam edilebilmesi için ilk iki taksitin zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir.

Katsayıya göre ayarlanacak

Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az taksit ödemesi mümkündür ve bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre ayarlanacaktır.

Taksitli ödeme seçeneği tercih edilse de peşin ödeme indirimi, yapılandırılan bedelin ay sonuna kadar ödenmesi halinde geçerli olacaktır.

Yeniden yapılandırılan borçların tamamının ay sonuna kadar peşin ödenmesi durumunda, yeniden yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacaktır. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan fiyattan yüzde 90, fiili idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacak.

Yeniden yapılandırılan borcun sadece feri alacak olması durumunda, hesaplanan Yİ-ÜFE fiyatından yüzde 50 indirim, matrah veya vergi artışı sonucunda tahakkuk eden vergiden (damga vergisi hariç) yüzde 10 indirim uygulanacaktır.

Elektronik olarak ödenebilir

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “www.gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Portable uygulaması üzerinden elektronik ortamda ödeme yapmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu