Ekonomi

Asya piyasaları Wall Street’teki satış dalgasının etkilerine hazırlanıyor

Asya piyasaları, artan tahvil faizleri, kurumsal endişeler ve enflasyonist baskılar da dahil olmak üzere Wall Street’i tedirgin eden faktörlerin bir araya gelmesine tepki olarak Çarşamba günü potansiyel olarak zorlu bir seansa hazırlanıyor.

Salı günü, 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi yılın zirvesi olan %4,40’a ulaşırken, Brent ham petrol fiyatları varil başına 89 dolara ulaştı. NASDAQ:TSLA’da işlem gören Tesla, üç aylık teslimatların neredeyse dört yıldır ilk kez düştüğünü açıklamasının ardından hisselerinin %5 düştüğünü gördü.

ABD’nin ana hisse senedi endeksleri %0,7 ile %1,0 arasında değişen düşüşler yaşarken, S&P 500 bir ay içindeki en önemli düşüşünü yaşadı. Wall Street’in artan getiriler karşısında gösterdiği dirence ve tahvil piyasasında ‘tahvil kanunsuzları’ tartışmalarının yeniden gündeme gelmesine rağmen, ABD piyasalarındaki bu aşağı yönlü hareketin Çarşamba günü Asya’ya gölge düşürmesi bekleniyor.

Asya’daki yatırımcılar, dolar karşısında 152.00 seviyesine yakın seyreden ve zor durumdaki yeni desteklemek için Japon yetkililerin döviz piyasasına olası müdahalelerine ilişkin endişelerle temkinli davranmaya devam ediyor.

Offshore yuan da merkez bankasının günlük sabitleme oranı etrafındaki %2’lik bandın üzerine çıkmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Bu döviz hareketleri, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in haftanın ilerleyen günlerinde Pekin’deki yetkililerle görüşmek üzere Çin’i yeniden ziyaret etmeye hazırlandığı bir döneme denk geliyor.

Çin’in ‘resmi olmayan’ Caixin hizmetler PMI verilerinin Çarşamba günü açıklanacak olması, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ivmesi konusunda iyimserliğe yol açan bir dizi PMI raporunu tamamlıyor.

Yine de bu olumlu ekonomik veriler, güçlü ABD imalat PMI’ları ile birlikte küresel tahvil getirilerindeki yükselişe katkıda bulunarak hisse senetleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu ve piyasaların ‘iyi haber kötü haberdir’ aşamasında olabileceğine işaret etti.

NYSE:BABA’da işlem gören Alibaba, Salı günü şirketin Mart ayında sona eren çeyrekte 4,8 milyar dolarlık hisse geri alımı gerçekleştirdiğini ve bunun ikinci en büyük çeyreklik geri alımı olduğunu bildirmesinin ardından yatırımcılar için bir başka odak noktası oldu. Alibaba’nın Hong Kong’da işlem gören hisseleri %1 oranında yükselirken, ABD’de işlem gören hisseleri %0,7 oranında düştü.

Çarşamba günü piyasanın yönünü daha da etkileyebilecek önemli gelişmeler arasında Mart ayı Çin Caixin hizmetler PMI, Mart ayı Japonya hizmetler PMI ve Şubat ayı Hong Kong perakende satış verileri yer alıyor. Bu ekonomik göstergeler, yatırımcılar mevcut piyasa manzarasında gezinmeye çalışırken yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu