Ekonomi

Ankara Sağlık Turizminde Dünyaca Bilinen Bir Merkez Olma İddiasında

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yılmaz, eylül ayında Nijerya’da düzenlenecek sağlık turizmi fuarının, başkentin sektördeki uzmanlığını, teknolojik imkanlarını ve tedavi imkanlarını Afrika pazarına tanıtması açısından önemli olduğunu belirterek, “Ankara’yı sağlık turizminde dünya çapında bilinen bir merkez haline getireceğiz. Bunu getirmek istiyoruz.” sözünü kullandı.

Odadan yapılan açıklamaya göre Yılmaz, eylül ayında Nijerya’da düzenlenecek sağlık turizmi fuarı için Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin tanıtılmasında izlenecek yol haritasını belirlemek üzere sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

ATO olarak kentin sağlık turizmindeki potansiyelinin dünyada bilinirliğini artırmak için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten Yılmaz, bu fuarın başkentin sağlık alanındaki uzmanlığını, teknolojik olanaklarını ve tedavi olanaklarını Afrika pazarına tanıtması açısından değerli olduğunu belirtti. Yılmaz, Ankara’yı sağlık turizminde dünya çapında bilinen bir merkez haline getirmek istediklerini vurguladı.

Sağlık turizminin dolaylı olarak 37 branşı etkilediğini ve bölge ticaret ve ekonomisinin gelişmesine katkı sağladığını belirten Yılmaz, başkentin sağlık turizminden şu anda yeterince pay alamadığını söyledi. Yılmaz dedi ki:

“2022’de tedavi gören 337 bin sağlık turizmi hastasından 1 milyar 10 milyon dolar gelir elde ettik. Bu rakamı hesapladığımızda her hastanın 3 bin dolar civarında harcama yaptığını görüyoruz. Yani bir sağlık turisti normal turistin 5 katı harcama yapıyor. Bu kadar hasta gelirken günlük dış hat uçuş sayısı 20 civarında kalıyor. Dış hatlardaki bu azlığa rağmen Ankara yine de büyük başarı elde etti.”

hanonuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu