Ekonomi

Altın fiyatları yükselmeye başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.472 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün altının ons fiyatı ve kura paralel olarak değer kaybeden altının gram fiyatı yüzde 0,5’lik düşüşle günü 1.469 liradan kapattı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.25’teki prestijiyle yüzde 0,2 artışla 1.472 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 420 liradan, Cumhuriyet altını 9 bin 770 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,1 düşüşle günü 1.942 dolardan kapatan altının ons fiyatı şu sıralar bir önceki kapanış fiyatı olan 1.933 doların yüzde 0,4 altında.

Analistler, dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından küresel piyasaların sınırlı da olsa olumlu bir seyir izlediğini belirterek, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarının odak noktası olacağına dikkat çekti.

Geçen yıl Mart ayından bu yana her toplantısında politika faizini artıran Fed’in 10 toplantının ardından faiz oranlarını yüzde 5-5,25 aralığında sabit tuttuğunu hatırlatan analistler, altının ons fiyatının en düşük seviyeyi test ettiğini belirtti. 17 Mart’tan bu yana yeni günde 1.930 dolarla.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yaptığı açıklamada enflasyonu zamanında yüzde 2’ye indirmek için bu yıl bazı ek faiz artışlarının uygun olacağını düşündüğünü ve Temmuz toplantısında Fed’in beklentilerinin Faiz oranlarını 25 baz puan artırarak yüzde 70’e çıkarın. çıktığını söyledi.

Analistler, bugün ECB’nin faiz kararı ve Lagarde’nin açıklamalarına ek olarak Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, ABD’de kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.930$ ve 1.920$’ın takviye olduğunu belirten analistler, 1.950$ ve 1.960$’ın direnç konumunda olduğunu bildirdiler.

erdek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu