Ekonomi

Aliağa’da ‘Damızlık Koyun Üretim Merkezi’

İZMİR (İGFA) – İlk etapta bölgedeki üreticilere destek olacak tesis, uzun vadede Türkiye genelinde damızlık koyun ihtiyacını karşılayacak. Bölge ve ülke ekonomisine değer katması beklenen tesis, küçükbaş hayvancılıkta verim ve kaliteyi artıracak, bölgedeki koyun ırkının güzelleşmesine ve hayvancılığın teşvik edilmesine katkı sağlayacak.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mazlum Selim Aksakal, Çoraklar Mahallesi’nde 41 bin 200 metrekare alan üzerine 2 bin 400 metrekare kapalı alan üzerine kurulan “Beyinli Koyun Üretim Merkezi”nde incelemelerde bulundu.

Aliağa’yı her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da en iyi yerlere getirmek istediklerini belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Damızlık Koyun Üretim Merkezi ile bölgeye safkan koyun kazandırmayı ve artırmayı hedeflediklerini söyledi. Bölgemizde küçükbaş hayvan üretimi ve kalitesi.

Damızlık Koyun Üretim Merkezi’nin bölgedeki üreticilere destek vereceğini belirten Önder Acar, “Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan veya yapmak isteyen üreticilerimize, kampanya sonrası 20 küçükbaş ve 1 koç ücretsiz vereceğiz. üçüncü doğumu da koyunculuğu teşvik edeceğiz. Üreticilerimiz ücretsiz verdiğimiz koyunları 3. doğumlarından sonra 20 koyun ve 1 koç olarak bize geri ödeyecekler. Aldığımız koyunları aynı şekilde başka bir üreticiye geri vereceğiz. Bu sayede bölgemizde koyunculuğu geliştirmiş olacağız. Ayrıca ilerleyen dönemlerde tesisimizde laboratuvar kurarak yeni ırkları bölgemize kazandırmak için çalışmalar yapacağız. Projenin hayata geçmesinde her zaman desteklerini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanımıza, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürümüze ve Aliağa İlçe Tarım ve Orman Müdürümüze teşekkür ederim. Damızlık Koyun Üretim Merkezimiz Aliağa’mıza, İzmir’imize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu