Haber

Adalet Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Talip Bakır, YSK’nın yeni üyesi oldu

Yargıtay Danıştay kontenjanından seçilen Önder Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın’ın görev süreleri dolmaya başlıyor. son. Bu kapsamda Yargıtay ve Danıştay’da 5 yeni üyenin belirlenmesi için seçimler yapıldı. Danıştay’da seçimler ilk gün tamamlanırken, Danıştay kontenjanından Ali Çopur ve İsmail Kalender YSK’ya seçildi.

BAKIR YSK ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Yargıtay’da ilk etapta 16 üye adaylığını açıklarken sıra 11’inci sıraya geldiğinde 6 aday yarışa devam ediyordu. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Feyzi Eroğlu birinci, Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır ise ikinci üye seçildi.

YENİ ÜYELER SATILDIKTAN SONRA LİDER SEÇİLECEK

Yeni üyeler seçildikten sonra görev süresi biten üyelerin yerine yemin edeceklerdir. Yemin töreninin ardından 24 Ocak’ta Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker’in yer aldığı yeni seçilen 5 üye arasında YSK Başkanlığı ve Başkan Vekilliği için seçim yapılacak. ve halen görevde olan Battal Öğüt. Bilinmeyen oylamanın ardından en çok oyu alan üye YSK Lideri olacak ve seçimi yeni lider yönetecek. Yargıtay ve Danıştay kontenjanından yeni seçilen üyeler de cumhurbaşkanı adayı olabilir. Toplam 11 üyesi bulunan YSK, 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerin 6’sı Yargıtay, 5’i Danıştay Genel Kurulları tarafından kendi üyeleri arasından 6 yıl için seçilir. YSK son dönemde yedek ve asil ayrımı yapmadan 11 kişilik bir meclis olarak çalışıyor. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileri de katılarak YSK’nın tüm toplantı ve tartışmalarını izleyebilirler.

TALIP BAKIR KİMDİR?

YSK’nın yeni üyesi Talip Bakır, 30 Mart 1973’te Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Bakır, lise eğitimini Sorgun’da, askerlik hizmetini ise Ankara/Mamak’ta tamamladı.

Kariyerine Yozgat’ta hakim/savcı adayı olarak başlayan Bakır; Sırasıyla Çanakkale/Ayvacık, Sivas/Gemerek ve Samsun/Bafra Cumhuriyet Savcılığı görevlerinden sonra 2007 yılında Adalet Bakanlığı Kayıt ve İstatistik Ganal Müdürlüğü Tetkik Hakimi olarak atandı. Daha sonra Tetkik Hakimliği, Kanunlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

16 Temmuz 2018 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen Bakır, halen Yargıtay Onuncu Ceza Dairesi Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Bakır, “Selçuk Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı”nda “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Bireysel Başvuru” konulu tezsiz proje ile yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve ABD’de Adalet Bakanlığı yabancı dil projesinin bir parçasıdır.

beytussebap-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu