Haber

ABD’de seçilen ilk başörtülü milletvekili İlhan Omar’dan İsrail siyasetine eleştiri

Milletvekili İlhan Omar, yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistin’e yönelik savaşını sürdürürken ABD’nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik politikasının da devam ettiğini söyledi. “akıllı değil”söylenmiş.Ömer, Hamas’ın Yahudi Devleti’ne karşı sürpriz saldırısını başlattığı 7 Ekim’den bu yana İsrail hükümetini eleştiriyor. “ABD politikası, esas olarak Netanyahu’nun Gazze’de ulaşılabilir bir hedefinin olmaması ve karadan yapılacak bir işgalin, potansiyel olarak ABD birliklerini de içerecek şekilde bölgesel bir savaş riski taşımasıdır. Ayrıca ona hiçbir kısıtlama olmaksızın 14 milyar dolar değerinde silah vermeli ve ona kırmızı silah olmadığını söylemeliyiz. Mülteci kamplarını bombalarken çizgiler oluştu.”o yazdı.

“Bakın bu pek mantıklı değil.”

Omar, geçen ay İsrail ile Hamas arasında ateşkes çağrısında bulunan karara ortak sponsorluk yapan Temsilciler Meclisi’ndeki bir düzineden fazla ilerici Demokrat arasında yer alıyor. Ayrıca kendisi, ABD üniversitelerindeki yöneticilere kampüslerindeki antisemitizmi kınama ve Yahudi öğretim üyeleri ile öğrencilerin baskı olmadan ifade özgürlüğünü kullanabilmelerini sağlama çağrısında bulunan ayrı bir karara karşı oy kullanan 20’den fazla Meclis üyesinden biriydi.

Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray, İsrail ile Hamas arasındaki savaşta Gazze’ye yardım çağrısında bulunmuştu. “insani bir duraklama” Ateşkes çağrısında bulundu ancak ateşkese karşı çıktı. Biden yönetimi İsrail’in Hamas’a karşı savaşını güçlü bir şekilde savundu; İsrail’in kendini savunma hakkını desteklemek ve milyarlarca dolar yardım sözü vermek de dahil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu