Haber

ABD Büyükelçisi Flake’in İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulüne ilişkin açıklaması.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake, İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanmasına ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “İsveç’in NATO’ya katılımı, İttifakın güçlendirilmesi yönünde alınmış, bugün her zamankinden daha önemli bir karardır. “Türkiye’nin NATO İttifakına olan bağlılığı, sarsılmaz ortaklığımızı açıkça ortaya koymaktadır.” dedi.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ TBMM TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasını onaylayan yasa tasarısı görüşüldü. Tasarı 287 “evet” oyu ve 55 “karşı” oyla kabul edildi.

ABD BÜYÜKELÇİSİ FLAKE: İTTİFAKIN GÜÇLENDİRİLMESİ YÖNÜNDE KRİTİK BİR KARAR

Konuyla ilgili bir açıklama da ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake’ten geldi. Açıklamada, “İsveç’in NATO’ya katılımının onaylanmasına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugün aldığı kararı büyük bir takdirle karşılıyorum. İsveç’in NATO’ya katılımı, bugün her zamankinden daha önemli olan, İttifakın güçlendirilmesi yönünde alınmış kritik bir karardır.” “Türkiye’nin NATO İttifakına olan bağlılığı, sarsılmaz ortaklığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkür ediyorum.” ifadelere yer verildi.

SADECE MACARİSTAN KALDI

Türkiye’nin ardından Macaristan’ın da İsveç’in üyeliğini onaylaması gerekiyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson’a davet mektubu gönderdiğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban

Reuters’in haberine göre, 18 Ocak’ta konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın özel kalemi Gergely Gulyas, “İsveç, onlara olan güvenimizi artıracak, onları müttefikimiz ve dostumuz olarak görmemizi sağlayacak hiçbir adım atmıyor. sanki NATO üyeliği onların önceliği değilmiş gibi.” Gülyas, “İsveç Başbakanı veya Dışişleri Bakanı bizi aramalı ve Macaristan Parlamentosu’nun çekincelerinin ne olduğunu sormalıdır.” dedi. dedi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban

Öte yandan Orban hükümeti de İsveç’i onaylayacak son hükümetin kendileri olmayacağını söyledi. Ancak Macaristan Parlamentosu şu anda kış tatilinde. Parlamentonun Şubat ortasında toplanması bekleniyor. Rusya ile diğer NATO üyelerine göre daha iyi ilişkilere sahip olan Macaristan, Finlandiya’nın üyeliğine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Finlandiya NATO’ya üye olabilir” diyerek yanıt verdi. Açıklamadan 10 gün sonra onay verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu