Haber

9 ilçede mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesi protestolara neden oldu.

9 ilçede mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesi protestolara neden oldu

Altan ÇİMEN – Burak KESKİNCİ – Emine DERYA – Erdi DEMİR/ CHP’nin İstanbul İlçe Belediye Başkanı adaylarının tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Değerli arkadaşlar, kızanlar olacaktır, üzülenler olacaktır, herkes bir şekilde bu partinin belli bir süre içinde belediye başkanı olarak atandı. Adaydı, kazandı, kazanamadı, bunların her biri bir süreç.” söz konusu.

İmamoğlu, “Benim şahit olduklarım 2009, 2014, 2019, 2024’tü. Dört adayın adaylığı ve adaylık süreçleriyle ilgili en araştırmacı, demokratik ve saygılı süreç yönetildi. Adaylarımıza partimize hayırlı olsun. İl başkanım teşekkür ediyorum. Sen.” Adayların açıklanması sırasında 31 Mart yerel seçimlerinde 9 ilçedeki mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesi sloganlarla protesto edildi. Sloganlar sırasında kürsüde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşması sık sık bölündü.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İlçe Belediye Başkanı Adaylarının tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında belirlenen isimler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenle açıklandı. Aday tanıtım toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Avcılar ve Sarıyer’in de aralarında bulunduğu 6 ilçenin mevcut belediye başkanları aday gösterilmedi. Salondaki bazı partililer, mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesini protesto etti. Ekrem İmamoğlu’nun konuşması protestolar nedeniyle zaman zaman kesintiye uğradı. Konuşmaların ardından 39 ilçe belediye başkan adayı tanıtıldı.

“ÖFKELİ İNSANLAR OLACAK, PİŞMAN İNSANLAR OLACAK”

Aday tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün İstanbullu hemşehrilerimizin önünde duruyoruz. Bugün farklı görüşlere sahip bir grup arkadaşımız, 2019 Toplantısı’nda toplanan adaylarla düşüncelerini ortaya koyuyor. Dün parti toplantısı yapıldı. Bu tepki gösterme anlayışı partimizde var. Bu ortamda buradayız.” Görüyorsunuz ki kendilerine açılan yerde bizim demokrasi anlayışımıza göre gelip afişlerini asabiliyorlar, fikirlerini buradaki insanlarla paylaşabiliyorlar. Burası Cumhuriyet Halk Partisi. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki 3 seçime dair tüm süreçleri iyi bilen biriyim. Bana dediler ki: Dün parti meclisinde görev atamaları yapıldı, ‘Acaba? Bu adayı birkaç gün içinde tanıtsak mı? Böyle bir şeye gerek olmadığını söyledim. İl başkanım da aynı görüşteydi ve bugün il başkanım da yapmaya karar verdi. Değerli arkadaşlar, kızanlar olacak, üzülenler olacak, zamanla herkes bu partinin belediye başkanı olacak. atandı. Aday oldu, kazandı, kazanamadı, bunların her biri bir süreç. İçinde yüzlerce hikaye var. Haksızlık ve hukuksuzluk konusunda tartışma yapılabilir. Buradan şunu temin ederim ki hepinizin huzurunda il başkanımıza teşekkür ediyorum. Şahit olduğum 2009, 2014, 2019, 2024 yıllarıydı. Dört adayın aday gösterilmesi ve adaylık süreçleri en araştırmacı, demokratik ve herkese saygılı bir şekilde yönetildi. Adaylarımız partimize hayırlı olsun. “Ben teşekkür ederim il başkanım” dedi.

“KAYBEDECEK DAKİKAMIZ YOK, İSRAF EDECEK GÜCÜMÜZ DE YOK”

İmamoğlu, “Ülkemize, şehrimize, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Partimizi temsil etmek için çıktığımız bu yolda her birimiz Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olmanın onurlu ve ağır sorumluluğunu taşıyoruz. Bizler, yüz yıldır aynı idealleri ve değerleri paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi’nin mensuplarıyız.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yolunu yol, sözünü söz gibi biliyoruz.Partimizde her görev, Bir sıra askerin ruhu ve şuuru… Ulu Önder şöyle dedi: “Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, tek bir şeye çok ihtiyacımız var, çalışkan olmaya.” Biz çalışkan olacağız. En çok çalışandan daha çok çalışacağız. Kaybedecek dakikamız yok, kaybedecek gücümüz yok. Hepimiz aynı umut ve hedefle yürüyoruz. Daima kol kola, omuz omuza olacağız. Cesur olacağız. Talep edene çare olacağız. haklarını arıyor, adalet arıyor, eşitlik istiyor.Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının bu ilk yerel seçiminde çok değerli bir sınavla karşı karşıyayız. Çok değerli bir misyonumuz var. 2019 yılında İstanbul’da ve Türkiye’de başlayan yerel yönetim devrimini daha ileriye taşıyacağız. Hedefimiz büyük. Yerel siyasetin ve yerel demokrasinin evrensel standartlarının yeniden belirlenmesine örnek olacağız ve öncülük edeceğiz. İstanbul’da 4,5 yılda bu yolda çok büyük işler başardığımızı söyleyebilirim. “31 Mart’tan sonra göreceksiniz ki İstanbul’un dört bir yanındaki ilçeler popülist belediyecilikle tanışacak, birliktelikten doğan güçle birçok ilçede birlikte çok daha keyifli ve değerli çalışmalara imza atacağız” dedi.

“BU ŞEHİRDE 16 MİLYON ÖZGÜR TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI VAR”

İmamoğlu, konuşması sırasında salondan gelen ‘Ceketinizi çıkarın’ sloganlarına yanıt vererek, “Herkes ceketini çıkarabilir mi?” o cevapladı. İmamoğlu, “Bu şehir, kimsenin inancı, siyasi görüşü, kimsenin yaşam tarzı ne olursa olsun, ayrım gözetmeksizin adil ve özgür bir şehirdir. Bu şehir herkesin şehridir, bu şehir 16 milyon Cumhuriyet vatandaşının şehridir” Bu şehir Kürtlerin şehridir, bu şehir Alevilerin şehridir, bu şehir “Bu şehir Boşnakların şehridir, bu şehir Ermenilerin şehridir, bu şehir Süryanilerin şehridir, 16 tane var” Türkiye Cumhuriyeti’nin milyon özgür vatandaşı bu şehirde.” dedi.

9 İLÇEDE MEVCUT BELEDİYE BAŞKANLARI ADAY OLMAMIŞTI

CHP’nin Avcılar, Sarıyer, Ataşehir, Adalar, Bakırköy, Kadıköy, Maltepe, Şişli ve Esenyurt’taki mevcut belediye başkanları aday gösterilmedi. Mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesi salonda protestolara neden oldu. Partililer zaman zaman sloganlar atarak pankartlar da açtı. Pankartlarda “Yanınızdayız Şükrü Başkan” ve “Sarıyer’in bir başkanı var” ifadeleri yer aldı. İmamoğlu’nun konuşması sırasında bazı partililer salonu terk etti; Protestolar salonun dışında da devam etti.

Partili Naide Özbek ise, “Daha önce AK Partiliydim. Onun sayesinde fikrimi değiştirdim. Eğitime çok destek veriyor. 3 dönemdir katlanarak kazanıyor. Öncelikle üyeliğimi mutlaka sonlandırıyorum ve ben Kesinlikle İstanbul’a ya da CHP’ye oy vermiyorum. İstanbul’da ise ‘Kesinlikle kaybedecek. Çünkü asıl kazanan insandır. Bizi kim birleştiriyor biliyor musunuz Başkan Şükrü?” dedi. Yalçın Kara, “Genel Başkan Özgür Özel seçilir seçilmez ne dedi? ‘Başarılı belediye başkanları mutlaka görevlerine devam edeceklerdir’ dedi. Belediye Başkanımız Şükrü Genç, üç dönem üst üste oylarını artırarak seçilmiş bir belediye başkanıdır, halkın takdiriyle seçilmiştir. 16 aday var. “Hepsi ankete alındı. Maalesef bu anketlerin hiçbirinde Oktay Aksu çıkmadı. Demokrasi kültürümüzden bahseden İmamoğlu bize darbe yaptı.” Şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şehir içi Nakliyat
Başa dön tuşu